Povídání mistra Nakagawy 🌷

Resumé letošního „Povídání mistra Nakagawy“

datum konání: 19.4.2018

Hlavním tématem letošního povídání byla japonská kronika Kojiki a především příběh o muži jménem Susanoo wo no Mikoto, který by mohl být skutečnou historickou postavou pocházející zřejmě z území dnešního Mongolska, o níž koluje mnoho fantastických historek. Stejně tak Jamato Oroči, hadí nestvůra, kterou měl zabít, by mohla být ve skutečnosti tavičem železa pro výrobu mečů. Ale vzhledem k tomu, že dějiny píší vítězové, už se asi nedozvíme, jak to s bájnými postavami japonské kroniky skutečně bylo…

Dalším podstatným tématem byla “cesta bojovníka” a psychologické nastavení Japonců po 2.světové válce, když byla bojová umění zakázána a odsuzována spolu s “citem pro vlast”, ze kterého předtím těžil a pramenil válečný nacionalismus. V poválečné době byla tradiční kultura Japonska postupně překrývána tou americkou. K pozdějšímu návratu k tradici přispěla mimo jiné Nitobeho kniha Bušidó, cesta samuraje, která -napsána v originále anglicky- rozdmýchala cit pro bojová umění i na Západě.

Mimo tyto hlavní okruhy mistr zabrousil k samotnému iaidó (battódžucu) a jiným uměním a schopnosti evropanů se je učit. Neposledně hovořil i o japonské poezii a estetice čajového obřadu. Své povídání zakončil vyprávěním o slavnostech v tisíciletém chrámu Džórakudži.

Děkujeme Lucerně za poskytnutí zázemí, Jakubovi Zemanovi za tlumočení a především mistru Nakagawovi za jeho čas a úsilí věnované nám, milovníkům Japonska. Budeme se těšit na viděnou nejpozději na jaře 2019!

nakagawa2

Obrázek 1 z 3

1 komentář: „Povídání mistra Nakagawy 🌷

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *